Singura greșeală reală: Când uiți să fii tu, încercând să fii „cine trebuie”

Advertisements

De ce să accepți cine ești: Singura greșeală reală pe care o putem face

Te-ai întrebat vreodată de ce să accepți cine ești, cu toate umbrele și momentele în care te-ai simțit ‘greșit’? Multă vreme am crezut că evoluția înseamnă să devin altcineva, mai bun, mai perfect. Dar am înțeles că singura greșeală reală este să ignori busola interioară încercând să joci un rol scris de alții.

Te-ai simțit vreodată ca un actor care a urcat pe scenă, dar a realizat la jumătatea piesei că joacă un rol scris de altcineva? Eu am trăit așa ani de zile. Și, dacă ești sincer cu tine, s-ar putea să simți și tu nodul ăla în gât uneori când te întrebi: cum pot fi eu însumi într-o lume care ne vrea la indigo?

Advertisements
De ce să accepți cine ești: Singura greșeală reală
De ce să accepți cine ești: Singura greșeală reală

Multă vreme, am purtat în spate un rucsac plin cu pietre care nu-mi aparțineau. Dădeam vina pe toată lumea pentru nerealizările mele: pe familie că nu m-a înțeles, pe școală că m-a băgat în tipare, pe religie că mi-a predat frica în loc de iubire. Eram expert în a arăta cu degetul spre exterior, blocat în povestea pe care ne-o spunem despre noi în loc să văd cine sunt cu adevărat.

„Brânză bună în burduf de câine”

Îmi răsună și acum în minte vocea învățătoarei care le spunea tuturor că sunt „brânză bună în burduf de câine”. O expresie care sună a compliment, dar care, de fapt, e o condamnare subtilă. Mi s-a spus de atâtea ori că „pot, dar nu vreau” sau că „sunt altfel decât ar trebui”, încât am început să cred povestele lor.

Citeste si:  Călătoria Sufletului: Învățarea Iubirii pe Pământ

Fiecare eșec mi-l aminteam cu un regret imens. Fiecare durere emoțională era o rană pe care o scărpinam zilnic, dând vina pe tata, pe biserică sau pe sistem. Încercam cu disperare să fiu altcineva, să port o mască ce dădea bine în ochii lor, de teamă să nu fiu judecat sau respins. Mi-a luat timp să mă opresc și să mă întreb: cine sunt eu? Sunt cel definit de gurile altora sau sunt observatorul tăcut al propriei vieți?

Rucsacul cu pietre: Cât cântăresc poveștile pe care le porți în spate?

Fiecare dintre aceste povești străine, fiecare critică și fiecare regulă care nu rezona cu sufletul meu s-au transformat, în timp, în credințe false. Am realizat că fiecare credință de acest gen este ca un rucsac plin cu pietre pe care îl car în spate în fiecare zi. Am adunat acolo pietrele rușinii, pietrele neputinței și pe cele ale fricii de a nu fi destul.

Și, Doamne, ce greu îmi făceau mersul pe drum! Eram atât de ocupat să nu mă prăbușesc sub greutatea rucsacului, încât am uitat să mă uit la peisaj, să mă bucur de călătorie sau să văd că, de fapt, ușa spre libertate era larg deschisă. Singurul lucru pe care trebuia să-l fac era să am curajul să las rucsacul jos și să înțeleg de ce să accept cine sunt cu adevărat, fără acele poveri împrumutate.

Citeste si:  Cum sa arati mai tanara cu 10 ani?

Dar ce-ar fi dacă „greșelile” au fost profesori?

Recent, am înțeles ceva ce mi-a schimbat complet realitatea: nu există păcat, există doar deconectare de la propria menire.

Toate acele experiențe neplăcute, toate ratările și momentele în care m-am simțit „greșit” au fost, de fapt, ingredientele necesare pentru omul care sunt astăzi. Fără asprimea învățătoarei, fără regulile rigide ale religiei sau fără greșelile tatălui meu, n-aș fi avut profunzimea de acum. Nu aș fi căutat răspunsuri.

În loc de ciudă, am ales recunoștința, acea credință îmbrăcată în haine de mulțumire care te ajută să vezi binele chiar și în lecțiile aspre. Singura greșeală reală pe care o putem face este să ne trăim viața ignorând busola interioară pe care am primit-o la pachet cu viața.

Acceptarea nu e înfrângere

Să accepți de unde vii și cine ești nu înseamnă să te dai bătut. Din contră! Înseamnă să zici: „Ok, ăsta e terenul meu. Are și spini, are și pietre, dar e al meu.” Când am aruncat masca și am încetat să mai trăiesc după normele altora de frică, am început să respir cu adevărat. Evoluția nu vine din încercarea de a deveni „perfect” după standardele altuia, ci din curajul de a fi autentic.

Tu ce mască simți că porți astăzi ca să nu fii judecat? Te invit să te gândești: dacă ai lăsa la o parte „păcatul” de a nu fi pe placul tuturor, cine ai fi tu cu adevărat?

Advertisements

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *